ЗАДУШНИЦЕ

b_450_450_16777215_00___images_ne-boj-se-smrti.jpgЗАДУШНИЦЕ (грч: Ψυχοσάββατο);Најважнији помен за преминуле је Проскомидија која се служи на свакој Светој Литургији.Суботњи дани су посвећени помену и молитвама за упокојене. Црква се сваке суботе, а нарочито II, IIIи IVсуботе Васкршњег поста моли за упокојене и сећа се свих упокојених Хришћана, отаца и браће наше. Међутим, поред ових редовних суботњих молитвених дана, Црква је одредила посебне дане у току Црквене године, који се називају задушнице и то Михољске задушнице, Митровске задушнице,задушнице у Месопусну суботу (пред Велики пост),Духовске задушнице и Побусани понедељак.Задушнице су обележавања дана одвајања душе од тела, члана Цркве.

Оне увек падају у суботу. Тога дана се кољиво или кувано жито носи у парохијски или манастирски храм, као и на гробље. На дан задушница се служи Света Литургија, и тада свештеник вином прелива жито, а после службе се иде до гробова покојника. Поред гробова се пале свеће, а свештеник обави обред и окади гробове. Ако су наши покојници сахрањени далеко и није могуће отићи на њихове гробове, увек може да се оде у цркву, где се одслужи помен, а Господ види и зна.

·         Житонас симболично подсећа на Христове речи да зрно тек кад умре род доноси, и то не у земном мраку, него у светлости сунца. Жито је симбол смртног тела и бесмртне душе у светлости Царства небеског.

·         Црно вино, којим свештеник прелива жито, означава Божје милосрђе којим се залечују ране греха.

·         Свећа је симбол светлости Христове. Он је рекао: Ја сам светлост свету. Та светлост треба да нас подсети на светлост којом Христос обасјава душе преминулих. Свећа је малена жртва Богу, који се за нас жртвовао.

·         Даће и подушја се не дају да се „нахрани“ покојник, односно, да душа његова „једе“, него да се сиротиња нахрани и у молитвама помене покојника.

·         На задушнице се дели милостиња. Постоји још један вид милостиње који је код нас заборављен: духовна милостиња. Духовна милостиња је нпр. поклањање духовних књига.